Tegoroczna trasa 6. Mróz Śrem Półmaratonu

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, tegoroczna trasa przeszła mały lifting  Zmienione zostało miejsce startu oraz mety, ale nadal pozostaje wyzwaniem dla wielu biegaczy! W tym roku, tak jak i w poprzednich latach trasa śremskiego półmaratonu została wytyczona w lewobrzeżnej części Śremu oraz przez jego malownicze okolice.

Start ŚREM PÓŁMARATON 2017 zlokalizowany jest na ulicy Grunwaldzkiej w Śremie przy Parku Odlewników. W parku, w pobliżu miejsca startu znajduje się nowa Świątynia Mądrości Bożej, której budowę zakończono w roku 2016. Po drugiej stronie ulicy kończy się budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie.

Pierwsza część trasy Półmaratonu biegnie ul. Grunwaldzką do Ronda im. Świętego Jana Pawła II, a następnie wiedzie prosto w Aleję Solidarności –  na tym odcinku  po lewej stronie widać Osiedle Jeziorany. Aleją Solidarności trasa przebiega między Osiedlem Helenki po lewej stronie a Miejskim Parkiem Ekologicznym im. Włodzimierza Puchalskiego – ulubionym miejscem treningowym śremskich biegaczy, po prawej stronie. Następnie trasa skręca w lewo w ul. Grottgera, dalej skręcając w lewo w ul. Chełmońskiego, która wyprowadza dalszą część trasy poza miasto.

Kolejny odcinek trasy prowadzi oznakowanym szklakiem turystycznym („Śladami Józefa Wybickiego”) i wiedzie do miejscowości o nazwie Gaj, gdzie trasa skręca w prawo. Gaj jest wsią sąsiadująca z małym Jeziorem Gajewskim. Ciekawym obiektem znajdującym się w Gaju jest zespół folwarczny, w którego skład wchodzą: gorzelnia, stajnia i budynki folwarku. Na uwagę zasługuje także przydrożny krzyż z ludową rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa z początku XX wieku. Znajduje się tutaj nowoczesne, najbardziej zadbane w Polsce schronisko dla bezdomnych zwierząt prowadzone z ramienia Burmistrza Śremu przez Fundację Schronisko dla zwierząt w Gaju,  obejmujące swoim zasięgiem 9 gmin.

Kolejnym punktem na trasie Półmaratonu jest duża wieś o nazwie Krzyżanowo. Przebiega tu Droga św. Jakuba, będąca odcinkiem dawnego szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północnozachodniej Hiszpanii. Poza historycznym szlakiem w Krzyżanowie na szczególną uwagę zasługuje Park Krajobrazowy, którego powierzchnia wynosi 7,69 ha, zaś jego pochodzenie szacuje się na połowę XVIII wieku. W centrum parku mieści się zespół folwarczno – pałacowy (budynek barokowo – klasycystyczny z roku 1910).

Z Krzyżanowa trasa biegu prowadzi drogą asfaltową do wioski Błociszewo. W centrum miejscowości wznosi się drewniany kościół p.w. Michała Archanioła. W Błociszewie mieści się Park Krajobrazowy o powierzchni 4,8 ha, zaś w parku zlokalizowany jest eklektyczny barokowy pałac pochodzący z roku 1893, w którym do roku 2011 mieściło się Sanatorium Rehabilitacyjne Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie.

Pokonując pętlę Gaj – Krzyżanowo – Błociszewo trasa powraca do miasta ponownie ul. Chełmońskiego, Grottgera, Aleją Solidarności do mety na ulicy Grunwaldzkiej w pobliżu miejsca startu.


Uwaga! Mapa będzie na bieżąco aktualizowana o dodatkowe punkty informacyjne.