Trasa półmaratonu śremskiego została wytyczona w lewobrzeżnej części Śremu oraz przez malownicze okolicach Śremu przez miejscowości Gaj, Krzyżanowo i Błociszewo. Zamyka się w jednej pętli.

Uwaga ! może występować niewielka rozbieżność fotografi satelitarnych z układem dróg.

Start ŚREM PÓŁMARATON zlokalizowany jest na ulicy Wojska Polskiego w Śremie. Na co dzień ulica stanowi doskonały łącznik pomiędzy głównymi arteriami miasta. W pobliżu miesjca startu znajduje się stadion miejski, jeden z najstarszych w mieście. Stadionem zarządza spółka Śremski Sport – organizator ŚREM PÓŁMARATON. Murawa stadionu jest miejscem treningowym piłkarzy, którzy mają również do dyspozycji boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Stadion jest również miejscem popularnej w Śremie francuskiej gry Petanque, gdzie w sezonie letnim odbywają się liczne zawody, nawet ogólnopolskie.
Charakterystycznym obiektem znajdującym się nieopodal linii startu jest budynek Strzeleckiego Bractwa Kurkowego wraz z izbą pamięci oraz kręgielnią parkietową, gdzie na co dzień trenują zawodnicy klubu TKKF „Sokół”.

Pierwszy odcinek trasy Półmaratonu wiedzie wzdłuż ul. Wojska Polskiego, po czym skręca w lewo w ul. Jana Kilińskiego do Ronda im. Jana Pawła II. Trasa biegu przebiega na tym odcinku przy Miejskim Parku Ekologicznym im. Włodzimierza Puchalskiego – ulubionego miejsca treningowego śremskich biegaczy. Na rondzie trasa biegu skręca w prawo w Aleję Solidarności, a następnie w lewo w ul. Grottgera, dalej skręcając w lewo w ul. Chełmońskiego, która wyprowadza dalszą część trasy poza miasto.

Kolejny odcinek trasy prowadzi oznakowanym szklakiem turystycznym („Śladami Józefa Wybickiego”) i wiedzie do miejscowości o nazwie Gaj, gdzie trasa skręca w prawo. Gaj jest wsią sąsiadująca z małym Jeziorem Gajewskim. Ciekawym obiektem znajdującym się w Gaju jest zespół folwarczny, w którego skład wchodzą: gorzelnia, stajnia i budynki folwarku. Na uwagę zasługuje także przydrożny krzyż z ludową rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa z początku XX wieku. W Gaju mieści się gminne schronisko dla bezdomnych zwierząt prowadzone przez Fundację Dr Lucy.

Kolejnym punktem na trasie Półmaratonu jest duża wieś o nazwie Krzyżanowo. Przebiega tu Droga św. Jakuba, będąca odcinkiem dawnego szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północnozachodniej Hiszpanii. Poza historycznym szlakiem w Krzyżanowie na szczególną uwagę zasługuje Park Krajobrazowy, którego powierzchnia wynosi 7,69 ha, zaś jego pochodzenie szacuje się na połowę XVIII wieku. W centrum parku mieści się zespół folwarczno – pałacowy (budynek barokowo – klasycystyczny z roku 1910).

Z Krzyżanowa trasa biegu drogą asfaltową prowadzi do wioski Błociszewo. W centrum tejże miejscowości wznosi się drewniany kościół p.w. Michała Archanioła. W Błociszewie mieści się Park Krajobrazowy o powierzchni 4,8 ha, zaś w parku zlokalizowany jest eklektyczny barokowy pałac pochodzący z roku 1893, w którym do roku 2011 mieściło się Sanatorium Rehabilitacyjne Poznańskiego Ośrodka Reumatologicznego w Śremie.

Pokonując pętlę Gaj – Krzyżanowo – Błociszewo trasa powraca do miasta ponownie ul. Chełmońskiego, Grottgera, Aleją Solidarności, Kilińskiego, do mety na ul. Wojska Polskiego.